Obsah

Workshop o šestinedělí 2
 • Vytvořeno dne: 15. 11. 2018

Milé maminky, dnes Vám přináším druhou část povídání o šestinedělí. Pokud Vás článek zaujal a chtěly byste se dozvědět více, určitě nám zavojete, nebo napište. Budeme se těšit. 

40 dnů na 40 let

Když se snažíte zjistit něco o šestinedělí, naleznete většinou informace, které Vás mohou vyděsit. Např. poporodní deprese, hemeroidy, očistky, krvácení, hormonální změny, bolestivá prsa, únava atd. Toto vše se v jisté míře může objevit.  Chtěla bych ale, abyste věděli, že šestinedělí není něco, čeho byste se museli a priory obávat. S trochou přípravy a dostatkem pomoci může být 6 týdnů po narození Vašeho děťátka těmi nejlepšími týdny Vašeho života.

 

Je zajímavé, jak se koncept šestinedělí utvářel a měnil v historii. A i to, že jistá speciální péče v přibližně stejném časovém rozsahu byla poskytována matkám po porodu podobně na celém světě, od Guatemaly po Čínu, od Indie po naši Evropu. Všichni si uvědomovali, že ženy po porodu potřebují být chráněny (možná bychom mohli říct i hájeny) a podporovány. Toto v počátcích dobře míněné pojetí se v posledních staletích posunulo v západních zemích tak, že na rodičky bylo nahlíženo jako na pološílené a „špinavé“ ženy, které je dobré uklidit na pár neděl do „kouta“. Díky společenské emancipaci máme tuto dobu temna bohudíky za sebou. Nicméně jsme tím přišli i o krásné staré tradice, které měly své místo a oprávnění v péči o šestinedělku. My jsme tu, abychom tyto tradice znovuobjevili, vytěžili z nich to nejlepší a obohatili je o moderní přístup a znalosti. 

S námi během 40 dnů šestinedělí načerpáte energii na dalších 40 let.[1]

Babské rady 

Během šestinedělí se fyziologicky odehrají 3 důležité procesy:

 • Děloha se zavine zpět do své původní velikosti 
 • Reguluje se produkce mléka 
 • Přestanou očistky

Během 9 měsíců těhotenství, kdy se naše tělo uzpůsobuje přítomnosti miminka, se o sebe staráme s mimořádnou péčí. Stejně tak, během šestinedělí, kdy se naopak vypořádáváme s faktem, že jsme se staly matkami, si také zasloužíme speciální zacházení.

Zde je několik tradičních pokynů, co by ženy v šestinedělí měly dělat ,a nebo naopak čemu by se měly vyhýbat. Neměl by to být luxus, ale něco základního. Každá žena by měla mýt možnost si to dovolit.

 • Žádné domácí práce:žádné vaření, uklízení, nakupování. Jediné, co máte mít na starosti v šestinedělí, je zamilovávat se do Vašeho miminka a naučit se kojit. 
 • Být v teple: produkci oxytocinu napomáhá teplo. Takže nechodit původně ani ven, na povětří, novodobě nebýt v klimatizovaném prostředí. Ze stejného důvodu si ženy neměly mít vlasy (fény nebyly). 
 • Nepřehánět to s mydlenímJ: Původně se ženy po dobu šestinedělí neměly vůbec mýt ani sprchovat. Zní to zvláštně, ale mělo to své opodstatnění. Nebylo vhodné se namáčet do často bakteriálně infikované vody s čerstvými ranami po porodu. Dalším důvodem bylo, že voda by asi nebyla úplně teplá. A konečně poslední důvod, dosud relevantní, je, že miminko pozná svou matku po čichu. Miminka mají velmi citlivé čichové receptory. To že miminko ví, že je u své maminky, opět napomáhá jeho celkovému prospívání. Jen pro upřesnění, nejde o to být cítit na dálku. Hygiena je v šestinedělí naopak velmi žádoucí. Jen není vhodné používat různá voňavá mýdla, či přímo parfémy.
 • Belly-binding: podvazování bříška je opět zvyk praktikovaný po celém světe, který má hned několik benefitů. Napomáhá správnému držení těla,  a i celkové niterní jistotě, když vnitřní orgány nejsou ještě na svém místě. Podporuje zavinování dělohy. Přispívá k aplikaci masážních olejů. Poskytuje emoční komfort, někdo říká, že to je jako celodenní obejmutí. Naopak nejsou žádné důkazy o tom, že by jste díky tomu hubla. Pozor: Nepoužívejte bederní pásy. Ty stahují moc a na jiných místech a naopak vaše břišní svalstvo ještě více ochabne. 
 • Vhodné jídlo: Jídlo v šestinedělí by mělo být teplé, sladké, vlahé, zemité. Já doporučuji a i převážně vařím podle kuchařky Julie Jones, australské duly, která připravila recepty inspirované ayurvédou.
 • Pořiďte si dulu: mějte u sebe nebo alespoň na telefonu někoho, kdo Vám rád poradí, pomůže a uklidní Vás, když budete potřebovat. Nevrhejte se při každém zaváhání do černé díry Googlu, nebojte se zeptat skutečných lidí. 
 • Oslavte, že jste se stala matkou, a že jste šestinedělí zvládla. Dříve se žena iniciačně „uváděla“ do kostela. Proč se nevyšňořit, uspořádat brunch, a povyprávět příchozím hezké zážitky z šestinedělí?  

My v Moms and babies chceme být Vašimi průvodkyněmi, pomocnicemi a ochránkyněmi Vašeho šestinedělí. Chceme, aby to byl čas, na který budete rády vzpomínat. Kontaktujte nás na www.momsandbabies.cznebo 721 945 139.

 

[1]Premisu o 40 dnech po porodu jsme si vypůjčili z ayurvédských principů péče o matku.