Obsah

Výbavička pro novorozeně - co koupit domů
 • Vytvořeno dne: 11. 4. 2018

Milé nastávající maminky, 

 

Mnoho z Vás se na mne obrací s dotazem, co je nutné si do začátku pro miminko pořídit. Vždy si při tom vzpomenu na svou kamarádku Káču, která mi kdysi řekla, že vlastně nepotřebuji nic extra, kromě kočárku a autosedačky a pár kousků oblečení, které beztak dostanete od známých a přátel. Tehdy jsem byla dost překvapená, ale dodatečně jsem jí dala zapravdu. Internet je plný rad a nápadů, případně více či méně skrytých reklamních sdělení, bez čeho se určitě neobejdete. Já doporučuji začít s málem, a postupně případně dokupovat. 

 

Následuje tedy seznam věcí, které je podle mých zkušeností praktické mít doma připravené ještě před tím, než se miminko narodí. Poznámka: Jak a co si sbalit s sebou do porodnice popíši v některém z následujících blogů. 

 

 1. Kočárek

Při výběru dbát na dostatečnou velikost a dobré odpružení, aby se tam miminku líbilo. Představte si jízdu v autě se špatnými tlumičiJDalším kritériem, kromě ceny samozřejmě, by měla být dobrá ovladatelnost, snadnost složení a skladnost (například do auta) a váha kočárku. Ke kočárku nezapomeňte dokoupit fusak na zimu, slídu proti dešti a síťku proti hmyzu. Obecně přes černou se lépe dívá. Vyzkoušejte si samy, co by pro Vás bylo příjemnější. 

 1. Autosedačka

Zde jen poznámka, abyste si dali pozor na kompatibilitu s Vaším vozem. A nechte si pořádně ukázat, jak ji do auta správně upevnit. Občas to bývá oříšek. 

 1. Šátek (případně babyvak)

Většina dětí se ráda chová a choulí u maminky. Pro Vaše zdraví a I správný vývoj miminka je ale důležité ho správně nosit. Ať už v ruce či v šátku. S obojím Vám rádi poradíme. V rámci našich seminářů Vám ukážeme, jak miminko zvedat, jak ho dát odříhnout, přetočit na bříško, ale naučíme Vás také správné techniky vázání šátku a pomůžeme Vám vybrat ten nejvhodnější pro Vás a  Vaše miminko. 

 1. Postýlka (včetně 3x prostěradla a bavlněné deky na přikrytí)

Při výběru postýlky je dobré vzít v úvahu její stabilitu (například u kolébky), matraci a polohování roštu. Někdo ani postýlku nepotřebuje, pokud miminko spí společně s maminkou v posteli. Pro ty, které chtějí mít miminko blízko u sebe, ale společné spaní se jim nelíbí, navrhuji postýlku s vyndavací bočnicí, která se přirazí těsně k posteli maminky. Miminko zpočátku nepotřebuje polštář a peřinku. Stačí bavlněná dečka, kterou miminko přikryjete a její konce zasunete pod matraci. Pod hlavičku doporučuji dávat složenou látkovou plenu. Miminko si často ublinkne, a takto nemusíte vyměňovat celé prostěradlo.

 1. Přebalovací pult (nebo jen přebalovací podložka, kterou si dáte na postel)

Je to praktická věc, když je správně vysoký (aby Vás nebolela záda) a je spojen s komodou a odkládacím prostorem. Máte tak všechny potřebné věci pro miminko na jednom místě. Na druhou stranu stačí i pěnová přebalovací podložka, kterou při přebalování dáte například na postel. 

 1. Zavinovačka, lépe péřová nebo aspoň rychlozavinovačka

Zavinovačku si určitě pořiďte. Je to praktické hlavně ze začátku. V zavinovačce se s miminkem lépe manipuluje, například jej jednodušeji předáte tatínkovi nebo návštěvě do rukou.  Péřové zavinovačky jsou navíc velmi pohodlné, miminka v nich bývají rády, mají v nich dobrou podporu hlavičky a nemusí si tak namáhat krční svaly, jsou proto relaxovanější a klidnější. 

 1. Vanička na koupání (plus stojánek) nebo kyblík

Do vaničky si časem, až si miminko bude koupel užívat déle, můžete přikoupit i podložku, kterých je množství variant. Pokud vaničku nemůžete dát například na stůl, je dobré si přikoupit stojánek, abyste se nemuseli u vaničky příliš hrbit. 

 1. Pleny (rozhodnout se, zda jednorázové nebo látkové)

Jednorázová plena se rozkládá 250 let, na látkové zase spotřebujete energii a vodu na praní, a váš čas. Pak je tu prvotní investice do látkových plen. Na druhou stranu, pokud plánujete více potomků, látkové vyjdou docela určitě levněji. 

 1. Látkové pleny na odříhnutí, a na pokládání miminka, otírání. (10x)

Tyto pleny využijete při mnoha příležitostech: stínítko do auta či kočárku, překrytí při kojení, podložka pod hlavičku, utírání při koupání.... 

 1. Ručník s kapucí (2x) a žínka (4x) na mytí ve vaně
 2. “utíráčky”

 tj. menší ručníčky na utření nečistot z pusinky, ručiček, ublinknutí, poslintání...  Mějte jich aspoň 10.

 1. Oblečení pro novorozence (velikost 56)

Velikost 56 je nejuniverzálnější pro narozená miminka. Velmi brzy z toho ale vyrostou, takže bych měla už připravenou i 60. Oblečení by mělo být ideálně bavlněné a volné, aby miminko nikde neškrtilo a neomezovalo v pohybu. 

· Bodíčko s krátkým rukávem – 3ks

· Bodíčko s dlouhým rukávem – 2ks

· Bodíčko bez rukávů (na léto) – 2ks

· Tričko (s dlouhým i krátkým rukávem) – 4ks

· Kalhoty – 5ks

· Mikina/svetřík – 2ks

· Ponožky – 4 páry

· Overal (s rozepínám v rozkroku) – 2ks

· Overal na spaní – 2ks (spinkat může i v bodíčku)

· Čepička – 2ks

· Na zimu – kombinézu, rukavice, teplé ponožky nebo capáčky  a veškeré oblečení v teplejší variantě.

 1. Dětská kosmetika

· Olejíček do koupele - Pokud netrpí miminko na ekzémy, není potřeba používat po koupání další krémy. 

· Bepanthen – na zadeček, dá se použít i na opruzeniny a bolavé bradavky.

· Teploměr do vody

· Kartonový pilníček na nehty (nůžtičky používejte až přibližně od třetího měsíce.

· Kartáček na vlásky

 1. Hračky

Zde platí zásada, že méně je více. 

Chrastítko, látkové „knížky“, usínáček, hračky do vody, hrazdička – ta až od druhého nebo třetího měsíce, stejně jako lehátko. 

 1.  Další

· Kojící polštář -  dá se využít i před porodem při spaní – mezi kolena, a později jako normální polštář

· Dudlík

· Lahvička – maximálně 2 ks, nevíte, zda je vůbec použijete

· Odsávačku bych nekupovala. Pokud budete mít problémy s kojením, poradí Vám laktační konzultantka, která Vám i doporučí, jaké pomůcky na kojení či umělou výživu  si pořídit. 

 • Lékárnička – projděte si Vaši domácí lékárničku a porovnejte si ji s doporučeným obsahem zde.

Update z 11. dubna 2018 

Na základě Vašich reakcí ještě doplňuji výbavičku o následující věci. Samozřejmě výčet by mohl být téměř nekonečný, ale snažím se zůstat na nějakém rozumném minimu. 

 

 • Přebalovací taška – někdy je součástí kočárku, určitě je to praktický pomocník na cestování s miminkem. Schováte tam věci na přebalování, krém na opalování, náhradní oblečení, lahvičku s mlékem, či svačinu, klíče, telefon, někdy i notebookJ
 • Chůvičky – pokud máte rozlehlejší dům či zahradu, také se budou hodit. 
 • Monitor dechu – pro Váš větší klid, je to dobrá věc. 
 • Hrací kolotoč nad postýlku – proč ne, jen je potřeba ho dát do správné pozice, aby děti nezakláněly hlavičku. 
 • Řetízek na dudlík, případně svítící dudlík  na noc – oboje velmi praktické.
 •