Není to žádný pseudomoderní výmysl. Naopak. Tradičně se konec období šestinedělí ve všech kulturách nějak připomínalo. Rituální koupelí, masáží, „uzavřením kostí“, malováním hennou nebo v našich končinách „opětovným uvedením do kostela“.
Je to zkrátka důležitý mezník, jak v životě dítěte, tak ženy – jeho matky. Nemusíme tomu říkat přímo rituál. To zní pro naši moderní společnost možná až příliš archaicky. Ale dobře to vystihuje mimořádnou příležitost a historické opodstatnění tohoto obřadu. Prostě oslavme to, že jsme to zvládly. Zasloužíme si něco speciálního. Odměnit své tělo (dopřát si takové poporodní wellness) a z psychologické stránky věci uzavřít jednu kapitolu svého života, abychom mohly být otevřené té další.
Možná namítnete, že není úplně co slavit. Že na svůj porod a šestinedělí byste možná raději zapomněly. Ale právě o to víc byste tuto péči právě vy potřebovaly. Bolavé tělo potřebuje čas na regeneraci a péči, která rekonvalescenci podpoří. A samozřejmě pokud nepříjemnou událost ze své mysli vytěsníte nezpracovanou, nějaký čas bude tiše bujet pod povrchem a nakonec se vynoří ve své plné síle v tu nejméně vhodnou dobu.
Součásti poporodního rituálu, ať už se koná na konci šestinedělí nebo rok, dva nebo třeba i pět let po porodu, by mělo být také přijetí a zpracování porodního i poporodního zážitku.
Rituál může mít mnoho podob.
Můžete uspořádat velkou oslavu. Můžete si v soukromí zapálit svíci, pomodlit se a ráno se vzbudit jako nová „já“. A nebo si pozvěte zkušenou ženu – průvodkyni, která pro Vás připraví přerodový rituál podle Vašich přání.
Každopádně by Vás neměl minout. Pomůže Vám na mnoha úrovních: fyzicky, psychicky, duševně i energeticky.
Pro ženy, o které pečuji jsem připravila takové malé pohlazení na závěr své péče.
Zhodnocení zážitku z porodu a šestinedělí při masáži hlavy, bříška a rukou.
Namíchání své osobní vůně, která vystihuje její současné rozpoležení.
Rebozo techniky dle preferencí.
Malování hennou, pokud má zájem.
Není to přímo rituál, ale je to začátek cesty.