Obsah

Péče o jizvu po císařském řezu
  • Vytvořeno dne: 20. 4. 2018

Taky jste měli císařský řez? Bohužel Vás není málo, tak tady je pár rad, jak se o jizvu starat, aby byla co nejméně bolestivá a dobře se zahojila.

Z estetického hlediska a z technik, které si můžeme provést sami, je samozřejmě důležitá tlaková masáž. Než se ale dostaneme k masáži, pár slov k péči o ránu jako takovou. Vždy
dbejte na to, aby zůstala suchá a čistá. Sprchujeme ji vlažnou vodou a nedráždivým přípravkem 3x – 4x denně. Osušíme ji vždy jen poklepáním ručníkem. Když jizva zaschne a je bez strupu a „klidná“ (tedy nekrvácí, nic z ní nevytéká), což je přibližně 1 až 2 týdny po odstranění stehů, můžeme započít s tlakovou masáží. Cílem masáže je zvýšení prokrvení a zlepšení procesu vlastní regenerace tkáně. Právě v této době můžete konečný vzhled jizvy sama ovlivnit. Po dobu dalších 6 až 18 měsíců, jizva ještě „pracuje“, postupně
bledne a stahuje se. Buďte ovšem trpělivé, i při správně prováděné masáži, budou první výsledky patrné a za měsíc či dva.

A teď tedy konečně ten návod:
Použij něco hodně mastného. Například šípkový olej, měsíčková mast nebo speciální mast na jizvy. Začni na jedné straně jizvy. Bříšky prstů (ukazováčkem a prostředníčkem) tlač na jizvu, až ti zbělají nehty. Má to malinko bolet. Tlak drž asi 20 vteřin. A pak postupuj dál po jizvě. Nepouštěj jizvu, ale přehmátni druhou rukou. Tlak tak bude postupovat plynule na druhou stranu jizvy. Masáž prováděj asi 10 minut, 3x denně. 

Toto je základní technika. A je důležité, aby se prováděla pravidelně. Postupně můžeš přidávat další způsoby tlakové masáže. Ale začínáme od jednoduššího. Kromě tlakové masáže, můžeš aplikovat také silikonové gely, nebo použít biostimulační laser. Nejzazší možností je pak plastická operace.
Tak příjemnou masáž smiley

Zpracováno za použití materiálů Mgr. Veroniky Šťastné a MUDr. Jany Contreras Šklíbové