Obsah

Jak vybrat porodnici
  • Vytvořeno dne: 10. 5. 2018

Jak vybrat porodnici? To je určitě jedna z prvních otázek, které mnohé nastávající maminky řeší. Jistě, často prostě rozhoduje vzdálenost, ale roli mohou hrát i další kritéria. 

Předně, co od porodnice očekáváte a čemu se naopak chcete určitě vyhnout. Upřednostňujete fyziologický porod vedený porodní asistentkou, nebo se raději svěříte do péče lékařů. Je možnost soukromí při první době porodní? Jaké prostředky lze použít k tišení bolesti, lze si vybrat polohu při porodu, kolik stojí doprovod při porodu, případně lze si přivést svou osobní porodní asistentku? Respektují porodní plány? Jaký mají podíl císařských řezů? Je povinný klystýr, holení, nástřih? Jak se tváří na ambulantní porod?

Při rozhodování přichází v úvahu také péče a komfort po porodu na oddělení šestinedělí. Jaká je neonatologická péče v dané porodnici? Podporuje porodnice bonding a rooming-in? Jaké jsou podmínky návštěv po porodu (časově a místně)? Jaké je vybavení pokojů (wc a sprcha na pokoji či na chodbě), jaká je podpora kojení a fyzioterapie po porodu, kolik stojí nadstandartní pokoj atd. 

Otázek je jistě mnoho, pro každou maminku bude důležitější něco jiného. Nejlepší je si udělat určitý předvýběr například na internetovém průvodci porodnicemi sestaveném Společností pro zdravé rodičovství Aperio. Právě se připravuje jeho aktualizovaná verze. Nicméně i současný průvodce Vám poskytne mnoho drahocenných informací. 

Poté bych se podívala na web vybraných porodnic a nakonec bych se rozjela se tam přímo podívat. Většina porodnic má pro takovéto prohlídky speciální termíny, informujte se před tím, než tam pojedete. Poznáte prostředí a personál, který by Vám měl zodpovědět Vaše dotazy a vysvětlit, jak u nich porod obvykle probíhá. Při této příležitosti si můžete nacvičit trasu do porodnice, zjistit, jak dlouho trvá se tam dopravit a případně, kde a jak zaparkovat. 

A rozhodnutí je potom už jen na Vás. 

Tak šťastnou volbu. J