Obsah

Jak to, že nejsem šťastná máma
  • Vytvořeno dne: 24. 5. 2019

Jak to, že nejsem šťastná máma?

Nejste euforická z narozeného miminka?Jste přehnaně podrážděná či nervózní? Cítíte nevysvětlitelnou úzkost, zejména o své dítě? Nebo si připadáte jako matka neschopná? Bojíte se, že nedokážete s miminkem navázat ten “správný” vztah? Jaký je rozdíl mezi poporodním splínem, poporodní depresí a poporodní psychozou? Čtěte dále. 

  • 80 % matek trpí poporodním splínem.
  • 1 z 5 žen prožije mateřskou depresi či úzkost. 
  • 48 %z nich nevyhledá pomoc.
  • Víme, že ty, které pomoc vyhledají, mají velmi dobré vyhlídky na zlepšení. 

Z toho plyne:Pokud se Vás to týká, nebojte se. Není to Vaše chyba. Nejste v tom sama. Vyhledejte pomoc. Mluvte o tom. 

Poporodní splín:Přechodné období zhoršené (někdy velmi smutné) nálady, které spontánně odezní po několika dnech. Pomáhá hluboké dýchání, povídání si o tom, co nás trápí a odpočinek.

Poporodní deprese:Pokud splín neodezní ani po několika týdnech, máte opravdu černé myšlenky, trpíte nechutenstvím, nevycházíte ven, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Poporodní úzkost:Stav, kdy se bojíte o své miminko tak moc, že Vás to úplně ochromuje. Možná si i uvědomujete, že nebezpečí není reálné. Opět potřebujete pomoc. 

Poporodní psychóza:Toto je závažné psychické onemocnění, vyskytuje se asi u 1-2 matek z 1000. Tyto ženy trpí bludy, paranoiou, hyperaktivitou, prudkými změnami nálad a neschopností spát. 

Světový týden duševního zdraví matek si připomínáme 1. středu v květnu. Tento rok to krásně vyšlo na první máj, lásky čas. Tak mějme se rády a vyhledejme pomoc včas. Není proč se stydět, není proč se bát. 

V Praze i v jiných městech fungují podpůrné skupiny (Zkrocená poporodní deprese), které se scházejí 1x za měsíc. Existují i facebookové skupiny, kde můžete sdílet své starosti a hledat rady. Můžete zavolat na Modrou linku (od 9 do 21 hodin) 549 241 010 či mobil 608 902 410. V Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) je otevřena ambulance speciálně pro gravidní a kojící – MUDr. Jan Hanka. Spoustu informací a kontaktů na odborníky najdete na stránkách portálu usmevmamy.cz. 

My v Moms babies pomáháme při našich poporodních návštěvách maminkám vysvětlovat a překonávat poporodní splín. V případě horších stavů jim pomůžeme vyhledat odbornou pomoc. 

Prosím sdílejte tento článek na facebooku, pošlete Vašim těhotným kamarádkám, šiřte osvětu. ŽENY BY SI MĚLY POMÁHAT. 

 

Zdroj: