Obsah

Co dělá poporodní dula
  • Vytvořeno dne: 24. 11. 2020

Můj tatínek se mě už několikrát ptal, co to vlastně dělám. Jako představiteli generace, která měla úplně, ale úplně jiné představy o porodu a výchově dětí než my, se mu vždy snažím na příkladech ukázat, co je náplní mé práce poporodní duly. Je to pro něj asi příliš neuchopitelné, a tak se stejně vždy znovu zeptá a já jsem vlastně ráda, že se zajímá. 

 

Ale je pravda, že když se zmíním třeba i svým známým, že jsem poporodní dula, spousta z nich zaváhá, cože to vlastně dělám. Ještě pochopí, že „normální“ duly chodí k porodům, ale co může mít na práci poporodní dula??? Souvisí to s malou osvětou naší společnosti v oblasti péče o matku. (Miminku se věnuje velká pozornost, ale novopečená matka, je nechána tak trochu na holičkách). A přitom právě jí se obrátil svět vzhůru nohama. 

 

Problém může být také v tom, že neexistuje rychlá odpověď na otázku, kdo to je poporodní dula. Záleží totiž na rodině, kterou právě podporuji, na konkrétních potřebách ženy. Nestarám se pouze o miminko, ani pouze o maminku, starám se o ně, jako o jednotku se vším, co je trápí, co je bolí, s čím bojují. Takže jedné ženě mohu primárně pomáhat s kojením, jinou naopak podporuji emočně či psychicky po například traumatickém porodu, další má zájem o pomoc s péčí o miminko, jiná zase potřebuje hlavně praktickou pomoc v domácnosti, další žena má zájem o regenerační techniky, které jí pomohou se rychle zotavit po porodu.  Jsem tam prostě pro ně a pomohu jim s čím budu moci. Mám také v zásobě kontakty na různé odborníky z oboru péče o matku a dítě. Takže pokud něco přesahuje moje kompetence, ráda je odkážu na někoho dalšího. 

 

Mým cílem je ženy podpořit a pomoci jim ve výjimečné etapě jejich života. Vyslechnout je, uklidnit je, ukázat jim cestu, tak aby se v nové roli cítily spokojeně a sebevědomě. 

 

Samozřejmě, nová rodina má přístup k množství informací (někdy až příliš velkému) o v podstatě čemkoliv. Problém ovšem je, že každá jsme jiná a také každé miminko je jiné, a to co fungovalo pro jednu ženu/miminko, nemusí fungovat pro jinou. Poporodní dula by měla svým zkušeným okem už odhadnout, co by v tomto konkrétním případě mohlo pomoci a dobře rodičům poradit a ušetřit jim spoustu času a nervů. 

 

Takže, když se mne někdo zeptá, co děla poporodní dula, mohu sice uvést celý seznam služeb, jako: 

  • vzdělávání v péči o novorozence, jeho spánku a pláči, 
  • podpora kojení, 
  • péče o starší sourozence, 
  • pomoc s rekonvalescencí ženy (masáže a zábaly bříška, péče o jizvu, ukázka jemných cviků na aktivaci pánevního dna), 
  • emoční podpora, 
  • rozpoznání psychických potíží, 
  • příprava jídla, 
  • praktická pomoc v domácnosti. 

 

Pravdou ale je, že tento seznam není přesný. Protože pro každou ženu budu dělat něco jinéhoBudu prostě ta, na koho se může obrátit, bez ohledu na další okolnosti. Nebudu soudit a mít nemístné poznámky, budu ji respektovat. Jsem tu pro ni. Na telefonu nebo osobně.

Už pouhé ubezpečení, že máte někoho, na koho se můžete s čímkoliv obrátit, spoustě ženám pomůže k lepšími startu mateřství. 

 

Protože stejně jako novorozené dítě si i novorozený rodič zaslouží stejnou pozornost a péči, aby mohl růst a prospívatVytváření tohoto pečujícího prostředí je přesně to, co dělá dobrá poporodní dula.